Egyik kedvenc madaram a Vörösbegy " Bögyi" : )
Könnyen felismerhető a jellegzetes vörös arcáról és begyéről.Ő igen korán kezdi a napot, már jóval a többi madár előtt eleség után kutat. Főként földről táplálkozik.Rovarokat és férgeket fogyaszt,de ősztől kora tavaszig apró magvak,bogyók is az étlapjára kerülnek.Illetve szereti a liszt kukacot, reszelt sajtot, aprított kemény tojást, főtt burgonyát,főtt rizst és tört mogyorót.
Vonuló madár,egyes példányai áttelelnek.
Fészkelés:Általában kétszer költenek egy évben április és augusztus között,fészekalja 5-6 tojásból áll. 14 nap kotlás után kelnek ki a fiókák,majd 13-14 naposan hagyják el a fészket.
Nyitott, C típusú odúban szívesen fészkel.
Kékcinege
![]() |
Kékcinege Fotó:Harangozó Adina |
igen hasznos kis rovar pusztító, kedvelt táplálékát rovarok ,hernyók , pókok képezik. Állandó madár, telente kényszerűségből magvakat fogyaszt; ilyenkor rendszeresen felkeresi a madáretetőket.
Fekete napraforgó,dió ,mogyoró,faggyúgolyó segíti,hogy a téli hideget átvészelhesse.
Fészkelés:1-2 költés évente április és június között. Kis termete ellenére fészekalja 7-12 tojásból áll.
12-15 napig tart a kotlás.16-22 naposan repülnek ki a fiókák.
A és B típusú zárt mesterséges fészekodúban költhet.
![]() |
Őszapó Fotó:Harangozó Adina |
Kis csapatokban verődve kutatnak táplálék után. amit apró rovarok,peték,pókok képeznek.
Ősztől kora tavaszig faggyúval,zsiradékkal,tört dióval és tört mogyoróval lehet az etető közelébe csalogatni őket.
Állandó fészkelő.Általában 1 költés április-június között,8-12 tojást rak,amin 14-18 napig is kotlik,és ugyanennyi idő kell a fiókáknak,hogy kirepüljenek.
Pont ők a kis kedvenceim.:)
VálaszTörlésTüneményesek! :-) A vörösbegy tényleg nagyon kis félénk, kettő szokott hozzánk rendszeresen benézni, de csak a távolabbi etetőkig merészkednek sajnos. Kékcinke felénk nagyon sok van, az őszapók meg a kedvenceim, ahogy egy nagy zsibongó tömegben megszállják a cédrust, aztán együtt távoznak .-)))
VálaszTörlésAz ökörszemről is lesz majd szó? Ő meg egy sárgafejű királyka még akik naponta jönnek enni, ők az abszolút kedvencek.
Nekem is nagy kedvencek!
VálaszTörlésSzia Mademoiselle.
VálaszTörlésIgen a vörösbegy óvatos madár,nekem ő az első az etetőn, még sötétben érkezik jóval a többiek előtt.
Örülök,hogy nálatok sok a kékcinke, A-típusú odúval jól megtelepíthető.
Állítólag azért beszélgetnek az őszapók egyfolytában,hogy tartsák egymással a kapcsolatot.Attól függetlenül,hogy ilyen picik igen okosak és igen összetartóak.Nagyon "családcentrikusak" is.
Az ökörszemről és a királykáról is fogok majd írni :)
És van az őszapók között egy afféle csapatkapitány, aki végül indulót fúj, vagy teljesen demokratikus kis közösség? erre mindig kíváncsi voltam.
VálaszTörlésNagyon-nagyon jó az ódús posztod is, én csak amatőr madárrajongó vagyok, és ez az első telünk kertesházban, úgyhogy minden információnak nagyon örülök, amivel ide tudom csalogatni a madárkákat, hogy egymás hasznára legyünk :-)
A sok kékcinkét csak azért említettem, mert rácsodálkoztam, hogy otthon a félénk meg ritkább madárkák között emlegetik, már több helyen olvastam ezt. Azt hittem, hogy Európában mindenhol sokan vannak, itt ahol én élek Franciaország közepén sokszor többen vannak mint a széncinkék, és egyáltalán nem félénkek, sőt, némelyik olyan hősbátor, hogy még akkor is odamerészkedik csipegetni, miközben ott állok tőle fél méterre, és töltöm fel a többi etetőt.
Azt nem tudom,hogy van-e az Őszapoknál csapatkapitány,de pl: a fiókák kirepülés után a következő tavaszig a közösséggel maradnak,együtt keresik a táplálékot és a búvóhelyet.A fészekrakás előtt bomlanak meg a csapatok.
VálaszTörlésAz őszapó fészkét nagyrészben sajnos kirabolják,ezért is ilyen összetartóak.
Nálunk a kékcinkék félénkebbek és sokkal kevesebben vannak mint a nagyobb társaik a széncinegék.
Az én etetőimnél vannak olyan széncinegék, akik kézből is esznek. Erről majd később fogok írni :)